Mīti un patiesība
Mīts: “Narkotikas nemaz nav bīstamas!”
Daudzi mēdz domāt — ja jau mans draugs lieto narkotikas, bet viņam nekas slikts nav noticis un viņš ir vesels, tad kāpēc gan lai es arī nepamēģinātu.
Patiesība:
Patiesībā var izrādīties, ka draugs ir tikai dižojies ar narkotiku lietošanu, lai radītu kādu īpašu tēlu. Savukārt, ja viņš tiešām ko lieto, tas vien, ka viņš izskatās un domā, ka ir vesels šobrīd, nebūt nenozīmē, ka tā ir un būs. Narkotikas rada neatgriežamas izmaiņas cilvēka organismā un psihē pat, ja tās nav uzreiz pamanāmas. Turklāt tas, ka cilvēks, kurš lieto narkotikas, saka, ka nav atkarīgs, nekādā gadījumā nenozīmē, ka tā ir patiesība. Visticamākais, ka viņš vienkārši pats to neatzīst vai neapzinās.
Mīts: “Kokaīns — tas ir tikai bagāto un skaisto neatņemams atribūts!”
Patiesība:
Lapojot „dzelteno” presi, tiešām rodas iespaids, ka starp kokaīna lietotājiem ir ļoti daudz slavenību, taču realitātē lielākā daļa kokaīna lietotāju ir sociāli atstumtajos un nelabvēlīgajos sabiedrības slāņos, par kuriem plašākā sabiedrībā nerunā. Pulvera „celiņi” nevienu vēl nav padarījuši par veiksminieku. Ja izlasīsi par kokaīna lietošanas briesmīgajām sekām, pats sapratīsi — kāpēc.
Mīts: “Amfetamīns palīdz sagatavoties eksāmenam!”
Daži tic, ka amfetamīns palīdz koncentrēties sarežģītās situācijās, piemēram, pirms vidusskolas eksāmeniem.
Patiesība:
Amfetamīns rada noguruma un nespēka sajūtu, turklāt tas pasliktina atmiņas spējas. Papildus tam, nekad nevar zināt, vai viela nesatur indīgus piejaukumus, kas eksāmenu telpas vietā nogādās lietotāju tieši uz slimnīcu.
Mīts: “Es neesmu atkarīgs, varu atmest jebkurā brīdī, ja gribēšu!”
Cilvēki, kas narkotikas lieto „reti”, mēdz uzskatīt, ka to lietošanu spēj pārtraukt jebkurā brīdī. Šis uzskats saistīts ar mītu, ka narkotikas nelielās devās nespēj nodarīt cilvēkam kaitējumu vai radīt atkarību.
Patiesība:
Liela daļa narkotisko vielu ātri vien rada psihisku atkarību. Šādas atkarības veidošanos ir grūti pamanīt, un cilvēks uzskata, ka spēj jebkurā laikā atmest. Taču patiesībā atmest narkotiku lietošanu ir daudz grūtāk nekā atmest, piemēram, smēķēšanu.
Mīts: “Marihuāna nav kaitīga!”
Daudzi cilvēki domā, ka marihuāna ir daudz nekaitīgāka par tabaku un ka tās lietošanu vajadzētu pat legalizēt.
Patiesība:
Marihuāna ir tikpat bīstama, kā citas narkotiskās vielas. Ir pierādīts, ka tā rada psihisku atkarību. Ja tabaka kaitē cilvēka fiziskai veselībai, tad marihuāna rada atmiņas traucējumus un personības izmaiņas. Turklāt tā kā visbiežāk marihuānu lieto kopā ar tabaku, nodarītais kaitējums ir vēl lielāks. Ilglaicīgi marihuānas smēķētāji bieži ir apātiski un vienaldzīgi.
Mīts: “Par narkotikām viss ir zināms, daudzi tās ir izmēģinājuši.”
Daudzi jaunieši uzskata, ka viņu draugi zina visu par narkotikām, ir visas izmēģinājuši, pārzina to ietekmi un viņu teiktajam var uzticēties.
Patiesība:
Par narkotikām pastāv daudz neprecīzas vai nepatiesas informācijas arī starp cilvēkiem, kuri paši tās lietojuši. Pat tādi, kuri ilgāku laiku lietojuši narkotikas, pārsteidzoši bieži ir pārāk maz informēti par šīm vielām un to iedarbību.
Mīts: “Narkodīleris izskatās pēc riktīga noziedznieka!”
Daudzi cilvēki domā, ka narkotiku tirgotāji vienmēr acīmredzami izskatās pēc noziedzniekiem un blēžiem, tāpēc ir viegli atpazīstami un no viņiem var vienkārši izvairīties.
Patiesība:
Pēc ārējā izskata narkotiku tirgotāju parasti nevar atpazīt — narkodīleris ir tāds pats cilvēks kā tu. Visbiežāk narkotikas to lietotāji pērk no paziņām un draugiem. Taču tas IR noziedznieks, neskatoties uz ārējo izskatu.